Najnowsze wpisy, strona 1


'Poniżona, skromna resztka'
29 stycznia 2023, 19:27

Francuski biskup Reims, Eric de Moulins-Beauford skomendtował współczesną sytuację chrześcijańskiej Europy. Odważny komentarz przedstawił 28 stycznia br podczas trwających uroczystości ku czci Cesarza Karola Wielkiego we Frankfurcie nad Menem. Nazwał wiarę europejczyków "Poniżoną, skromną resztką"

 

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/poni%C5%BCona-skromna-resztka-francuski-biskup-gorzko-o-wierze-europejczyk%C3%B3w/ar-AA16Rp8m?ocid=msedgdhp&pc=U531&cvid=9f660bc4de544574a1b7adb44eb5ec1a

 

Czy taka jest konsekwencja wierności, zaangażowania, wieloletnich starań? Czy wyboru życia ukrytego, ale tętniącego żywą, pełną nadziei ufnością? 

Czym jest aktualność kazania na górze z Mt 5, 1-12a ?

Wiara, Nadzieja, Miłość
26 stycznia 2023, 21:33

 

                                                                     

Wewnętrzne pragnienie, niezachwianej pewności, że istnieją wartości wyższe, ponadczasowe, uwalniające pełnię Szczęścia.

Każda z cnót jest częścią większej całości. Osiągnięcie ich nie jest prostym zabiegiem kosmetycznym, powierzchownym procesem chwili. 

Praca i Dar.

Zgubienie jednej z cnót uniemożliwia spójność pozostałych. Brak szczęścia oznacza właśnie niepełnię cnót. Same jednak cechy nie dają pewności, są opisem rzeczywistości, opisem relacji. Sednem jest zawsze spotkanie z Osobą. Cechy jedynie umożliwiają szczęśliwsze spotkanie. 

Pracować więc nad szczęśliwym spotkaniem, czy cieszyć się jego darmowością? Przedzierać się przez ogniste ciernie, bóle, trudy, czy dać się prowadzić przez żyzne pola, doliny ? Nie da się pominąć upadków, potknięć, poruszeń, zatrzymań, serii głodów i zwątpień...., lecz "ten, kto wytrwa do końca, będzie zbawiony" Mt 10,22

"Jesteśmy bowiem uczestnikami Chrystusa, jeśli pierwotną nadzieję do końca zachowamy silną" Hbr 3, 14

Nadzieję natomiast zachowujemy, gdy wierzymy w Miłość, wierzymy Miłości, która jest prosta i skomplikowana, łatwa i trudna. Na pewno jest cierpliwa. Z pewnością, gdy brak jest cierpliwości, brak jest miłości.... 1 Kor 13, 1-13.

Sumienie
11 stycznia 2023, 20:49

Czym jest? Jaką pełni rolę? Czy ma kształt? Czy bardziej są to psychiczne uwarunkowania, nastrój, emocje, poglądy, przemyślenia? Czy może wewnętrzna intuicja, szósty zmysł? Jeśli intuicja, to czy zawsze trafna? 

 

Wg. słownika PWN, encyklopedycznie: 

sumienie «zdolność oceny własnego postępowania i świadomość odpowiedzialności moralnej za swoje czyny»
rachunek sumienia «przypominanie sobie popełnionych grzechów; też: tekst ułatwiający to przypomnienie»
wolność sumienia «prawo do swobodnego wyboru przekonań, poglądów, wyznawanej religii itp.»
 
Wg. Katechizmu Kościoła Katolickiego:
Sumienie uważane jest za właściwość wypływającą z wnętrza człowieka, która uzdalnia do świadomego i wolnego kształtowania własnego życia oraz podejmowania w nim decyzji dotyczących określonych działań. Jest ono swego rodzaju władzą, organem czułym na wartości moralne. Posiada  zdolność  rozpoznawania  jakości ludzkiego postępowania: dobra, które należy czynić i zła, którego trzeba unikać. Chrześcijanie uważają je za najtajniejszy ośrodek i  sanktuarium  człowieka, w którego wnętrzu rozbrzmiewa głos samego Boga. Ono też w sposób istotny odróżnia człowieka od każdej innej istoty żywej.
 
► KKK 1777: Sumienie moralne obecne we wnętrzu osoby nakazuje jej w odpowiedniej chwili pełnić dobro, a unikać zła. Osądza ono również konkretne wybory, aprobując te, które są dobre, i potępiając te, które są złe. Świadczy ono o autorytecie prawdy odnoszącej się do najwyższego Dobra, do którego osoba ludzka czuje się przyciągana i którego nakazy przyjmuje. Człowiek roztropny słuchając sumienia moralnego, może usłyszeć Boga, który mówi.
► KKK 1778: Sumienie moralne jest sądem rozumu, przez który osoba ludzka rozpoznaje jakość moralną konkretnego czynu, który zamierza wykonać, którego właśnie dokonuje lub którego dokonała. Człowiek we wszystkim tym, co mówi i co czyni, powinien wiernie iść za tym, o czym wie, że jest słuszne i prawe. Właśnie przez sąd swego sumienia człowiek postrzega i rozpoznaje nakazy prawa Bożego: Sumienie jest prawem naszego ducha, ale go przewyższa; upomina nas, pozwala poznać odpowiedzialność i obowiązek, obawę i nadzieję... Jest zwiastunem Tego, który tak w świecie natury, jak i łaski, mówi do nas przez zasłonę, poucza nas i nami kieruje. Sumienie jest pierwszym ze wszystkich namiestników Chrystusa.
► KKK 1779: Jest ważne, by każdy wszedł w siebie, ażeby usłyszeć głos swojego sumienia i za nim pójść. To poszukiwanie głębi wewnętrznej jest tym bardziej konieczne, że życie często sprawia, iż uchylamy się od wszelkiej refleksji, zastanowienia się lub wejścia w siebie: Wróć do swego sumienia, jego pytaj!... Zejdźcie więc - bracia - do waszego wnętrza i we wszystkim, co czynicie, patrzcie na Świadka - Boga! (św. Augustyn).
► KKK 1781: Sumienie pozwala wziąć odpowiedzialność za dokonane czyny. Jeżeli człowiek popełnia zło, słuszny sąd sumienia może być w nim świadkiem uniwersalnej prawdy o dobru, a zarazem o złu jego pojedynczego wyboru. Wyrok sądu sumienia stanowi rękojmię nadziei i miłosierdzia. Poświadczając zły czyn, przypomina o przebaczeniu, o które trzeba prosić, o dobru, które należy ciągle praktykować, i o cnocie, którą bezustannie należy rozwijać za pomocą łaski Bożej: Uspokoimy przed Nim nasze serce. A jeśli nasze serce oskarża nas, to Bóg jest większy od naszego serca i zna wszystko (1 J 3, 19-20).
 KKK 1782: Człowiek ma prawo działać zgodnie z sumieniem i wolnością, by osobiście podejmować decyzje moralne. Nie wolno więc go zmuszać, aby postępował wbrew swojemu sumieniu. Ale nie wolno mu też przeszkadzać w postępowaniu zgodnie z własnym sumieniem, zwłaszcza w dziedzinie religijnej.
► KKK 1783: Sumienie powinno być uformowane, a sąd moralny oświecony. Sumienie dobrze uformowane jest prawe i prawdziwe. Formułuje ono swoje sądy, kierując się rozumem, zgodnie z prawdziwym dobrem chcianym przez mądrość Stwórcy. Wychowanie sumienia jest nieodzowne w życiu każdego człowieka, który jest poddawany negatywnym wpływom, a przez grzech - kuszony do wybrania raczej własnego zdania i odrzucenia nauczania pewnego.
 
(....1784-1793....)
 
► KKK 1794: Dobre i czyste sumienie jest oświecane przez prawdziwą wiarę. Albowiem miłość wypływa równocześnie "z czystego serca, dobrego sumienia i wiary nieobłudnej" (1 Tm 1, 5): Im bardziej więc decydującą rolę odgrywa prawe sumienie, tym więcej osoby i społeczności ludzkie unikają ślepej samowoli i starają się dostosować do obiektywnych norm moralności.
Cud Eucharystyczny
01 stycznia 2023, 21:52

                                                            

                                                                    

                                          Cud Eucharystyczny w Wenezueli 1998r. 

 

Kolejnym nowym zjawiskiem z 2022r. był :

"Cud w Meksyku, gdy ksiądz Carlos Spahn odsłaniał Najświętszy Sakrament, hostia zaczęła pulsować" – napisała na Twitterze jedna z wiernych, które były obecne w kościele podczas Adoracji.

 

https://twitter.com/i/status/1551655566501588992

 

                                                                    

 

Meksyk 23.07.2022r.

Papież Franciszek właśc. Jorge Mario Bergoglio;...
22 grudnia 2022, 20:07

                                                                      Franciszek

 

Franciszek już od początku pontyfikatu podkreślał potrzebę dokonania istotnych zmian wewnątrz Kościoła katolickiego. Pierwszym krokiem w tym kierunku było powołanie 13 kwietnia 2013r. specjalnej grupy kardynałów. Celem tej grupy miało być doradzanie papieżowi w Zarządzaniu Kościołem Powszechnym oraz opracowanie projektu zmiany Konstytucji apostolskiej Pastor Bonus o Kurii Rzymskiej.

 

nowości pontyfiku:

*  Jego Pierścień Rybaka przyjęty na inauguracji nie jest złoty, tylko pozłacany;

jeździ zwykłym, mniejszym samochodem; 

* Nie mieszka w Pałacu Apostolskim, ale w mieszkaniu w Domus Sanctae Marthae;

*  Nie śpiewa podczas mszy św. ani nie udziela uroczystego błogosławieństwa;

*  Podczas spotkania z wiernymi papież witając się używa zwrotów Dzień dobry, Dobry wieczór, a na koniec modlitwy Anioł Pański używa Dobrej Niedzieli oraz smacznego obiadu; 

*  Przerwał tradycję przyznawania tytułów honorowych: prałata honorowego Jego Świątobliwości oraz protonotariusza apostolskiego (infułata);

*  Telefonuje sam i nie prosi o pomoc swego sekretarza, żeby do kogoś zadzwonić;

*  Udaje się przed ważnymi wydarzeniami do bazyliki Matki Bożej Większej by modlić się przed obrazem Matki Boskiej Śnieżnej „Salus Populi Romani”;

*  Zdecydował, że nie będzie podróżował po krajach jako obywatel Watykanu, lecz jako obywatel swojego rodzinnego kraju – Argentyny;

*  Zrezygnował z noszenia butów papieskich, które zakłada jedynie w rezydencji i z papieskiego pektorału (zachował swój krzyż biskupi);

*  Zrezygnował z pozdrawiania wiernych w różnych językach, pozdrawia wyłącznie w języku włoskim;

*  Zrezygnował z wyjazdu do letniej rezydencji w Castel Gandolfo na letnie wakacje

 Rozpoczął reformę Banku Watykańskiego

 Prowadzi niemal codzienne wpisy na twiterze :  Papież Franciszek (@Pontifex_pl) / Twitter   

 

Encykliki:

2013    Lumen fidei (Światło wiary) - 29 czerwca 2013

2015    Laudato si’ (Pochwalony bądź) - 24 maja 2015

2020    Fratelli tutti (Wszyscy bracia) - 3 października 2020

5-adhortacji o radości i w duchu radości

46-Motu propria

20- konstytucji apostolskich

Bulla - 2015    Misericordiae vultus (Twarz miłosierdzia) - 11 kwietnia 2015

8 – listów apostolskich

2 – dekrety

5 – reskryptów

5 – statutów

1 – ustawa

3 – listy

 

Poglądy

Jednym z wyrazów ekumenicznego zaangażowania Franciszka była jego wizyta 22 czerwca 2015 w świątyni Kościoła Waldensów w Turynie.

Odszedł od teologii wyzwolenia, wiążąc się z jednym z posoborowych ruchów Comunione e Liberazione.

Zachęcał do udzielania chrztu dzieciom niesakramentalnym.

Starał się utrzymywać dobre relacje z organizacjami żydowskimi.

W swoich wypowiedziach często zwracał uwagę na wrażliwość wobec ludzi ubogich.

Przeciwstawiał się aborcji, eutanazji i „in vitro”. Jednak od 1 września 2015, ogłoszonego Rokiem Świętego Miłosierdzia, Papież Franciszek udzielił wszystkim księżom spowiednikom pozwolenia na rozgrzeszanie wiernych, które dokonały aborcji.

W swoim nauczaniu sprzeciwiał się aktom homoseksualnym i lobbowaniu takim grupom, jednak zwracał uwagę na nauczanie Katechizmu Kościoła Katolickiego, oddzielającego same skłonności od czynu, aktu grzechu.

W sprawie nadużyć seksualnych w Kościele Katolickim przyjął linię postępowania określoną przez Benedykta XVI. W motu proprio z 11 lipca 2013 r. Franciszek wprowadził na terenie Watykanu zmiany w zakresie karalności za przestępstwa tego typu. 22 marca 2014r. papież utworzył komisję ds. Ochrony Nieletnich.